Kalené sklo odstraňuje dvě největší nevýhody běžného skla – snadné rozbití a riziko poranění. Vyrábí se tak, že se standardní sklo ohřeje na vysokou teplotu přes 600 °C, a následně se prudce ochladí. Tím se výrazně zlepší jeho mechanické vlastnosti.
Kalené sklo má 5× větší odolnost proti rozbití než běžné sklo. Můžete do něj klidně praštit kladivem – nerozbije se. Kromě odolnosti proti nárazům je i odolnější při ohýbání, lépe odolává tepelným šokům a vysokým teplotám.
Velká odolnost skla přesto neznamená, že je kalené sklo 100% nerozbitné. Za určitých podmínek může dojít k jeho poškození. Je například náchylné na ťuknutí ostrou špičkou (proto jsou v autech a autobusech špičatá kladívka, aby bylo možné v případě nehody rozbít sklo kvůli záchraně). Také nemá rádo údery na boční hrany. Při manipulaci s kaleným sklem je proto nutné dávat pozor, aby nedošlo k úderu z boku skleněné tabule.
I když se kalené sklo rozbije, nemá ostré střepy. Při rozbití se v podstatě rozpadne na malé neostré kousky, o které se člověk nepořeže. Riziko poranění je tak minimální. Používá se proto jako bezpečnostní sklo.
V posledních letech přibývá bouřek s krupobitím, kdy místo krup padají z nebe kusy ledu. Zatímco běžné kroupy skleníku nijak neublíží, tato ničivá krupobití bývají pro skleník doslova pohromou. A právě zde se využije velká odolnost kaleného skla – díky ní odolá i padajícím maxikroupám. Protože nejvíc ohrožená bývá při krupobití střecha, vyplatí se mít u skleníku hlavně střešní tabule z kaleného skla. Zajistíte si tak ochranu střechy nejen proti ničivému krupobití, ale třeba i proti padajícím větvím ze stromů, které také dokážou napáchat velké škody.
Podle našich poznatků bývá od ničivých krup poškozená hlavně střecha – u mírnějších krupobití to odnese jen pár tabulí, ale padají-li opravdu velké kroupy, zůstane skleník prakticky bez střechy. Boční tabule bývají rozbité jen výjimečně, a to spíše u širších skleníků, které mají boky více zešikmené. Nejste-li strikně omezeni rozpočtem, vyplatí se u nich mít z kaleného skla i boční tabule.
Co naopak při ničivém krupobití zůstane prakticky nepoškozené, jsou skla v čelech skleníku. Pořizovat si do nich kalená skla kvůli ochraně před krupobitím tak nemá význam.
Na boku skleníku jsou největší tabule skla, proto právě zde hrozí největší nebezpečí propadnutí sklem. Problém je to hlavně, pokud podél skleníku vede chodník nebo okolo něj běhají malé děti. I když si člověk dává pozor, stačí zakopnout o vystouplou dlaždici, děti při honění mohou do sebe navzájem strčit nebo nedobrzdit při jízdě na kole a neštěstí je hotovo. Pořezání sklem většinou způsobí hrozivé poranění. Abyste se toho nemuseli bát, objednejte si kalené sklo na boční stranu skleníku. Při nárazu je kalené sklo pevnější, takže skrz něj nelze nepropadnout, a i kdyby… o kalené sklo se nikdo nepořeže. Budete tak mít jistotu, že se nikomu nic nestane!
Pokud k některému z boků není volný přístup, např. stojí-li skleník vedle plotu, není kvůli bezpečnosti potřeba mít ho z kaleného skla. Při objednávce si můžete zvolit, zda má být kalené sklo jenom na jednom nebo na obou bocích skleníku. Při objednávce se nerozlišuje, na kterém boku kalené sklo bude. To si určíte až při montáži skleníku.