Výplň - sklo Výplň - polykarbonát

Je lepší sklo nebo polykarbonát?

Možná také váháte, zda si pořídit klasický skleník ze skla nebo moderní z polykarbonátu. Podle reklamy v médiích je to jasná volba – polykarbonát. Ale dá se věřit reklamě? Skutečně je pro zasklení výhodnější polykarbonát nebo nám jen prodejci věší na nos bulíky?
Je lepší sklo nebo polykarbonát?

Jsou lepší izolační vlastnosti výhodou?

Jako největší výhoda polykarbonátu se uvádí, že má lepší izolační vlastnosti než sklo. To je samozřejmě pravda, ale je zrovna tahle vlastnost tou nejdůležitější, abychom kvůli tomu upřednostnili polykarbonát? Opravdu potřebujeme mít pro pěstování zeleniny skleník dobře izolovaný po celý rok? Nebo tahle vlastnost má největší přínos v zimě, kdy zrovna ve skleníku nic nepěstujeme?

Měřítko izolačních vlastností

Pokud skleník využíváme i přes zimu, je nutné ho vytápět, aby nám v něm rostliny nepomrzly. Topit ve skleníku, zvláště v dnešní době, určitě není nic levného. Proto každá úspora přijde vhod. Lépe izolovaný skleník znamená nižší náklady na vytápění. Jak hodně skleník izoluje nám udává tzv. koeficient K – čím nižší číslo, tím lepší izolační schopnosti. Přehledně je to vidět v následujícím srovnání:

sklo 5,8 W/m2K
polykarbonát 4 mm 4 W/m2K
polykarbonát 6 mm 3,5 W/m2K
polykarbonát 10 mm 3 W/m2K
polykarbonát vícekomůrkový 10 mm 2,5 W/m2K
polykarbonát vícekomůrkový 16 mm 2,1 W/m2K
polykarbonát vícekomůrkový 25 mm 1,5 W/m2K
izolační sklo méně než 1 W/m2K

Z tabulky jasně vyplývá, že nejběžněji používaná tloušťka polykarbonátu 4 mm má izolační vlastnosti srovnatelné se sklem. Aby úspora dávala smysl, je nutné volit tloušťky s koeficientem 2,5 a nižším.

Ideální by samozřejmě bylo izolační sklo, ale jeho astronomická cena a vysoká hmotnost většinu zájemců odradí. Proto se jako náhražka používá dutinkový tlustostěnný polykarbonát, který je mnohem levnější alternativou. Jeho použití může přinést až třetinové úspory při vytápění.

Nízká propustnost světla

Bohužel s tloušťkou polykarbonátu klesá i jeho propustnost světla. A právě světlo je pro růst rostlin stejně důležité, jako teplota. V tomto ohledu jednoznačně kraluje sklo, které má propustnost světla přes 90 %. U polykarbonátu tl. 6 mm klesá propustnost na 82 %, a třeba polykarbonát tl. 25 mm už má jen 44 % propustnost!

Jinak s propustností světla u komůrkového plastu souvisí ještě jedna svízel. Při pohledu do tabulek jsou hodnoty propustnosti jen o něco menší než u skla. To vypadá dobře, ale je třeba vzít do úvahy, že tyto hodnoty jsou měřené při kolmém dopadu, kdy světlo prochází jen přes dvě stěny. Pokud světlo dopadá pod úhlem (což je v praxi nejčastější), prochází navíc přes střední příčky, které propustnost výrazně snižují.

Navíc oproti sklu se propustnost snižuje i stárnutím polykarbonátu a případnými nečistotami uvnitř komůrek.

Jak je to s izolovaným skleníkem v létě

Při vychvalování izolačních vlastností polykarbonátu se nezmiňuje, že tato výhoda se přes léto mění ve velkou nevýhodu, neboť lépe izolovaný skleník drží teplo uvnitř a klade tak podstatně vyšší nároky na větrání než skleník ze skla.

Kdy sklo izoluje stejně jako polykarbonát

Samotné sklo sice neizoluje tak dobře jako polykarbonát, ale v případě potřeby ho lze velmi účinně zaizolovat bublinkovou fólií, která se natáhne buď zvenku nebo zevnitř skleníku. Kromě klasické bublinkové fólie na balení lze použít i speciální bublinkovou fólii, která je k sehnání na internetu.

Vzduch uvnitř bublinek výborně izoluje, a přitom přes fólii může procházet světlo do skleníku. Výsledkem jsou stejné izolační vlastnosti jako u polykarbonátu a mnohdy lepší propustnost světla.

Mimochodem, naše skleníky umožňují snadné a jednoduché natáhnutí bublinkové fólie uvnitř skleníku.

Jak je to s „nerozbitností“ polykarbonátu

Nerozbitnost polykarbonátu bývá další vějičkou, která má nalákat ke koupi polykarbonátového skleníku. Uvádí se to jako velká výhoda, že oproti skleníkům ze skla jsou téměř nerozbitné. Důležité je tam ale to slovíčko „téměř“. Zvláště u tenčího polykarbonátu, pokud přijdou velké kroupy, zjistíte, že to s tou nerozbitností tak slavné není.

O údajné "nerozbitnosti" polykarbonátu se mohlo přesvědčit už mnoho majitelů polykarbonátových skleníků. Že to není příjemná zkušenost, svědčí i následující fotky.

Garance neznamená jistotu

Obchodníci nám dokonce před očima mávají certifikáty o nerozbitnosti, ale pokud si někdo dá tu práci a přečte si znění certifikátu, dozví se, že záruka se vztahuje pouze na rozbití od malých krup, které ve skutečnosti nerozbijí ani sklo. V případě větších krup máte smůlu – na ty se záruka nevztahuje. Také se nedozvíte, že i když kroupy polykarbonát nerozbijí, mohou na něm udělat neopravitelné prohlubně (podobně jako na karosériích aut). Bohužel tyto prohlubně pojišťovny jako škodu neuznávají.

Naproti tomu sklo sice velké kroupy rozbijí, ale stačí si za pár korun skleník pojistit a pojišťovna proplatí kompletně celou opravu skleníku (každý rok takto pár skleníků spravujeme). Za „kropenatý“ popraskaný polykarbonát většinou žádnou náhradu od pojišťovny nedostanete.

Kalené tvrzené sklo

Navíc sklo je možné nechat zakalit a toto kalené sklo je pak 5× odolnější než normální sklo, takže ho nerozbijí ani velké kroupy (klidně do něj můžete praštit kladivem, nerozbije se…).

U kaleného skla máte i další výhodu – i když se rozbije, nemá ostré střepy, takže se o něj neporaníte. Používá se proto jako bezpečnostní sklo. Mimochodem, prasklý polykarbonát má hrany ostřejší než břitva (propadnout polykarbonátovou deskou je proto nebezpečnější než propadnout sklem).

Odolnost polykarbonátu proti poškození

Polykarbonát má velmi malou odolnost proti proražení ostrým předmětem (třeba motyčkou) a velmi lehce se poškrábe (stačí ho třeba jen v zimě ometat od sněhu a zůstane Vám na něm plno škrábanců). Ani tímto se samozřejmě prodejci polykarbonátových skleníků nechlubí.

Naproti tomu sklo, ač křehké, je jinak velmi odolné proti poškození. Důkaz lze nalézt v každé domácnosti, kde skleněné nádobí vítězí nad tím plastovým. I když je plastová sklenička lehká, při pádu na zem nerozbitná a v obchodě lacinější, pro napití si stejně raději vybereme tu skleněnou. A stejně tak to funguje i u skleníků – rozdíl mezi skleněným a polykarbonátovým skleníkem je jako rozdíl mezi skleněnou a plastovou skleničkou.

Omezená životnost polykarbonátu

Nejproblematičtější u polykarbonátu je ale jeho životnost. Postupem času křehne a snižuje se u něj propustnost světla. Tu dále snižují i zelené řasy, které se mohou objevit uvnitř komůrek a nedají se ničím vyčistit. Dřív nebo později budete muset nakonec polykarbonát vyměnit. I kvalitní polykarbonát mívá životnost jen kolem 10 let, pak velice rychle „stárne“.

U skla jeho životnost řešit nemusíte – sklo Vám vydrží desítky let a jeho propustnost světla bude stále vynikající! V životnosti je sklo prostě neporazitelné.

UV filtr

V souvislosti s propustností světla je třeba vysvětlit ještě jednu věc, která se s oblibou uvádí jako výhoda polykarbonátu – UV filtr.

Ten totiž není u polykarbonátu kvůli ochraně rostlin, jak se nám snaží namluvit reklama, ale kvůli jeho životnosti. Bez UV-filtru by se polykarbonát vlivem sluníčka rozpadl na prášek. Proto se na jeho vnější stranu nanáší tenká vrstvička UV filtru, která ho chrání před poškozením. (Solidní výrobci polykarbonátu dokonce nanáší tuto vrstvu z obou stran, aby nevznikal problém u oken nebo otevřených dveří.)

Sklo samo o sobě funguje jako UV filtr (možná víte, že se díky tomu pod sklem neopálíte), a ani není potřeba sklo před sluníčkem chránit. Proto se u skla o UV filtru nemluví.

Mimochodem, rostliny ke svému růstu UV záření potřebují, takže by bylo nesmyslné je před ním chránit. Ostatně venku je také před sluníčkem nic nechrání…

Poškození polykarbonátu od krupobití.

Co je tedy lepší volbou?

Pro běžné pěstování zeleniny je mnohem výhodnější klasické sklo. Nejen že má lepší propustnost světla s větším rozsahem vlnových délek, neporovnatelně delší životnost a je zdravotně nezávadné, ale lépe odolává větru, protože nepruží a má vyšší pevnost.

Nebudete-li skleník využívat přes zimu, je prostě výhodnější klasický skleněný skleník.

Pro koho je polykarbonát výhodný

Kupodivu polykarbonát má největší výhody pro jeho prodejce. Ono je totiž mnohem levnější a pohodlnější prodávat polykarbonátové skleníky, které jsou velmi lehké na přepravu (zákazník si je sám odveze vlastním vozem) a při prodeji u nich nehrozí rozbití jako u skla. Proto se prodejci snaží pomocí reklamy zákazníky přesvědčit (často zavádějícími informacemi), že polykarbonát je pro zasklení skleníků výhodnější než sklo, což ale, jak jsme si dokázali, není tak docela pravda…

Ukázka zasklení našeho skleníku polykarbonátem LEXAN.

My nabízíme obojí – sklo i polykarbonát

U nás to má zákazník jednoduché – pokud je přesvědčený, že polykarbonát bude pro něj lepší volbou než sklo, dodáme mu skleník s polykarbonátem. A aby riziko jeho použití bylo co nejnižší, nabízíme výhradně dodání jen kvalitního značkového polykarbonátu LEXAN s oboustranným UV filtrem. O jeho kvalitách svědčí i to, že výrobce jako jediný poskytuje 20letou záruku na zežloutnutí.

Je opravdu polykarbonát nerozbitný, jak tvrdí reklama?

"Nerozbitnost" polykarbonátu uvádějí prodejci jako jednu z výhod oproti skleníkům ze skla. Skutečnost je ale samozřejmě jiná. Zvláště tenčí polykarbonát má jen velmi malou odolnost proti proražení. Kroupy ho prostřílí jako řešeto a lehce ho prokopnete i malou motyčkou.

Spolehnout se nelze ani na různé certifikáty, kterými se prodejci ohání. Pokud jsou vůbec platné, pak se záruka vztahuje jen na kroupy do průměru 4 mm, což jsou kroupy, které nerozbijí ani sklo.

Jakou životnost má polykarbonát?

Ty nejkvalitnější značkové polykarbonáty mívají životnost 15-20 let; pak velmi rychle "stárnou" a je nutné je vyměnit. Nepřekvapí, že za kvalitu si výrobci nechají zaplatit. U levných skleníků je kvalita polykarbonátu podřadná a stěží vám takový polykarbonát vydrží víc než pár let.

Naše firma používá pro zasklení skleníků jeden z nejlepších polykarbonátů na trhu. Nejenomže má oboustranný UV-filtr, ale jeho výrobce garantuje 20letou záruku na zežloutnutí. Má jedinou vadu – cenu. Je tak dražší než sklo a jeho použití je třeba si dobře rozmyslet.


Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů.
Scroll to Top
Omlouváme se, ale zeptat se vás na to musíme...

Dáte nám souhlas s použitím souborů cookies při prohlížení stránek na našem webu?

Kromě nezbytně nutných cookies používáme i statistické, analytické a marketingové, aby prohlížení našich stránek pro vás bylo co nejpřínosnější. Pokud si ale chcete dát práci a vybrat pro souhlas jen některé soubory cookies, máte samozřejmě možnost.

×